Używanie technologii Rife w leczeniu poważnych chorób, takich jak rak, Lyme i Morgellons nie jest proste. Weźmy na przykład leczenie raka. Nie jest to kwestia zabijania komórek rakowych. W tym przypadku jest znacznie bardziej problematyczne, ponieważ komórki rakowe wytwarzają wiele trujących produktów ubocznych podczas reprodukcji.

Kiedy zabijamy komórkę rakową, prawdopodobnie pęka ona i uwalnia ona swoją toksyczną zawartość. W najlepszym razie może zachować integralność ściany komórkowej. W tym momencie rozlewa swoje trucizny. Tak więc, w zależności od rozległości raka i jego stadium, w jakim go zabijamy, będziemy mieć niezliczone martwe komórki nowotworowe w swoim ciele, które posiadają różne rodzaje trucizny.

Podczas gdy nasze zdrowe komórki stale umierają i są zastępowane nowymi, zdrowymi, nie są one wypełnione toksynami i nie wszystkie umierają w tym samym czasie, dlatego też układy naszego ciała mogą radzić sobie z tym naturalnym procesem bez problemów.

Dr Royal Raymond Rife leczył pacjentów z rakiem co trzy dni, przez pięć minut dziennie. W ten sposób kontrolował swoje leczenie, aby nie przytłoczyć pacjentów toksynami z zabitych komórek i pozwolić układom oraz narządom na oczyszczenie się z zanieczyszczeń po zabitych komórkach rakowych, podczas leczenia.

Robił to z jednego powodu: toksyczne przeciążenie może bardzo szybko zniszczyć wątrobę i nerki, a nawet zabić. W tamtym czasie istniały tylko częstotliwości zabijania - później pojawiły się częstotliwości detoksów i wsparcia.
Dlatego też należy usunąć wszystkie toksyny z ciała tak szybko, jak to możliwe. Można to zrobić za pomocą częstotliwości „detox". Takie postępowanie zapobiega gromadzeniu zanieczyszczeń i utrzymuje je w ruchu, aby mogły dostać się do krwioobiegu, układu limfatycznego i jelit. Tutaj niestety pojawia się pewien problem.

System eliminacyjny składa się z wątroby, nerek, jelit, płuc i skóry, ale tylko pierwsze dwa wymagają naszej pomocy. Nawet zdrowe ciało nie dałoby rady poradzić sobie z zalewającą je od wewnątrz falą toksyn, a co dopiero organizm osłabiony przez raka. Inaczej jest jeśli wątroba, nerki i jelita będą aktywnie wspierane.

Następny problem pojawia się kiedy organizm musi poradzić sobie z bólem nowotworowym bez dalszego zatruwania organizmu.

Zatem skuteczne radzenie sobie z rakiem to nie tylko jedno zadanie polegające na zabijaniu komórek nowotworowych. To właściwie cztery zadania, z których wszystkie są niezbędne - zabijanie, detoksykacja, wsparcie i kontrola bólu.