Słowo „joga” pochodzi od starożytnego sanskryckiego słowa „Yuji”, które oznacza jarzmo lub związek. Jest to tradycyjna praktyka, która łączy razem umysł i ciało. Obejmuje aktywność fizyczną, ćwiczenia oddechowe, medytację i poprawia zdrowie praktykujących jogę zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.

Oto kilka korzyści zdrowotnych płynących z jogi, które powinieneś wiedzieć.

1. Poprawia elastyczność
Nasza elastyczność zwykle spada wraz z wiekiem. Co gorsza, większość z nas spędza dużo czasu siedząc w biurze, co prowadzi do bólu stawów i braku elastyczności. Rozciągające pozycje jogi mogą pomóc Ci stać się bardziej elastycznym, złagodzić zmęczenie i zmniejszyć sztywność mięśni i stawów. Jedno z badań wykazało, że ludzie poprawili swoją elastyczność nawet o 35% już po 8 tygodniach jogi.

2. Buduje siłę mięśni
Wiele pozycji jogi, takich jak pies w dół, pies w górę i pozycja deski, może budować siłę mięśni. Trzymanie tych pozycji przez kilka długich oddechów wzmocni ścięgna podkolanowe, mięsień czworogłowy i brzuch.

3. Utrzymuje zdrowie stawów i łagodzi ból pleców
Większość ruchów jogi jest powolna i łagodna, co pozwala ćwiczyć stawy bez ich uszkadzania. Wzmacnia również mięśnie wokół stawów i łagodzi zmęczenie. Joga jest zalecana przez American College of Physicians jako podstawowe leczenie przewlekłego bólu krzyża. Regularne i delikatne uprawianie jogi może znacznie złagodzić ból i poprawić mobilność pacjentów z zapaleniem stawów.

4. Lepsze oddychanie
Praktyka oddechowa związana z jogą uczy skupienia się na oddechach i głębszych oddechów. Niektóre rodzaje oddechów pomagają oczyścić jamę nosową i uspokoić układ nerwowy. Prawidłowe oddychanie podczas sesji jogi pomoże Ci się zrelaksować i przyniesie korzyści całemu ciału.

5. Zarządza stresem
Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health pokazuje, że joga dobrze radzi sobie ze stresem, utratą wagi i dobrą jakością snu. Joga, w połączeniu z medytacją, pomaga skoncentrować się na tym, co robi twoje ciało, i uspokaja umysł. Dlatego wielu praktykujących jogę odczuwa mniejszy stres po sesji jogi.

Joga to praktyka zdrowotna, z której każdy może się cieszyć. Bez względu na to, ile masz lat, nadal możesz czerpać korzyści zdrowotne z jogi. Więc na co czekasz? Rozpocznij swoją podróż uzdrawiania ciała jogą już teraz!