W ciągu ostatnich 50 lat ludzie poczynili znaczące postępy w zakresie badań nad rakiem, zapobiegania, diagnozy, leczenia itp. Jednak nadal często słyszymy, że ktoś ma raka w naszym życiu. Rak wydaje się być teraz bardziej rozpowszechniony niż wcześniej. Czy to oznacza, że nasz postęp medyczny jest bezużyteczny? Dlaczego w dzisiejszych czasach rak jest tak powszechny?

Lepsza diagnostyka medyczna

Ze względu na ograniczenia medyczne w przeszłości, nowotwory czasami nie mogą być zdiagnozowane. Chorzy na raka często umierali z "nieznanych przyczyn". Najczęstszymi przyczynami śmierci, o których słyszeliśmy, są choroby zakaźne lub osoba była zbyt słaba. Ale w ostatnich dziesięcioleciach medycyna poprawiła się w skokach i ograniczeniach, co może dać dokładniejsze diagnozy. Wiele nowotworów może być również zdiagnozowanych wcześniej i szybciej.

Ponadto, wraz ze wzrostem świadomości na temat nowotworów, rosną również ich rodzaje, co przyczynia się do zwiększenia liczby pacjentów chorych na raka.

problem wieku

W teorii, rak w końcu wystąpi, jeśli będziesz żył wystarczająco długo. To dlatego, że rak jest chorobą naszych genów. Kawałki kodu DNA, które zawierają instrukcje dla wszystkich mikroskopijnych maszyn wewnątrz naszych komórek. Rak pojawia się, gdy informacja komórkowa odpowiedzialna za rozmnażanie komórek zostaje w pewien sposób uszkodzona. W miarę upływu czasu nasze ryzyko zachorowania na raka wzrasta, ponieważ gromadzimy więcej tych defektów w naszych genach. Tak więc, każdy może zachorować na raka w każdym wieku, ale ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

A jednocześnie, wraz z postępem w medycynie i technologii, średnia długość życia wydłuża się. Ludzie, którzy mogliby dożyć 50 roku życia, mieliby dużo szczęścia sto lat temu. Ale teraz większość ludzi mogłaby z łatwością dożyć 80-90 lat. Oznacza to, że więcej ludzi dożyje wieku, w którym istnieje większe ryzyko zachorowania na raka. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach rak stał się tak powszechny.

Nieodpowiedni styl życia

Chociaż dłuższe średnie trwanie życia zwiększyłoby ryzyko zachorowania na raka, istnieją jeszcze inne czynniki.

Niektóre nowotwory są powodowane przez rzeczy, które ludzie robią lub styl życia danej osoby. Na przykład, palenie może powodować raka płuc, jamy ustnej, gardła, pęcherza, nerek i wielu innych organów. Nie oznacza to, że każdy, kto pali, będzie miał raka. Ale palenie z pewnością może zwiększyć ryzyko.

Poza tym, otyłość jest również kluczowym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka. Coraz więcej ludzi staje się nadwagą i otyłością. Siedzenie przez dłuższy czas i brak ruchu są głównymi przyczynami otyłości. W rzeczywistości otyłość może powodować następujące rodzaje nowotworów: przełyku, endometrium, trzustki, nerki, tarczycy, pęcherzyka żółciowego, itp. W 2014 roku Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) wydało raport ostrzegający, że otyłość wkrótce wyprzedzi tytoń jako czynnik ryzyka nr 1 w walce z rakiem. Są to jednak zagrożenia, których możemy uniknąć, zmieniając nasz styl życia.

Poza wymienionymi wyżej przyczynami, wraz z rozwojem przemysłu wzrosły również ilość substancji chemicznych i rakotwórczych. Nie wspominając o innych przyczynach, których jeszcze nie odkryliśmy. Chociaż rak jest dziś bardziej powszechny, ludzie z rakiem mają większe szanse na przeżycie niż w jakimkolwiek innym momencie historii. Szacuje się, że w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych przeżyło prawie 16,9 miliona osób chorych na raka. Rak nie jest już synonimem śmierci.

Poza tradycyjną medycyną, w leczeniu raka ważną rolę odgrywają również niektóre alternatywne terapie. 16 śmiertelnie chorych na różne rodzaje nowotworów przeżyło w 1934 r. po zabiegach Rife Machine wykonanych przez dr Royal Raymond Rife. Ten genialny naukowiec, który żył w ubiegłym wieku, odkrył, że patogeny mogą być niszczone za pomocą częstotliwości.

Czy znacie Maszynę Rife? Czy kiedykolwiek pan używał? Skomentuj to poniżej i podziel się z nami swoim doświadczeniem.